Please enable JavaScript to view this site.

Ekonom help

Navigation: Údržba systému

Přenos dat mezi systémy

Scroll Prev Top Next More

Tato úloha umožňuje importovat data z jiných systémů a uživatelé její využití ocení především při počátečním naplnění některých základních tabulek jako jsou např. "Adresář", "Katalog" atd... při zahájení provozu firmy - resp.jedná-li se o přechod z jiného účetního programu. Tato funkce - stejně jako obnova, nulování dat, importy dat z EKONOMa jiných firem, patří víceméně mezi operace nad větším množstvím dat a nedoporučujeme ji provádět méně zkušeným uživatelům. Samozřejmě, že Vám najednou nepřevede zrcadlově váš původní systém do nového, ale může Vám usnadnit pracné počáteční zadávání dat, zvláště když tato data už někde existují.

Prvním předpokladem je prověřit, zda do aktuální firmy chceme skutečně data převádět. (Tabulky - seznamy, které si jako cíl přenosu vybereme, budou vymazány a naplněny novými daty z vybraného zdroje. Chceme-li si přenosy nejprve vyzkoušet doporučujeme pro tento účel vybrat zcela novou prázdnou firmu.). Vybraná transakce (druh přenosu) může být obousměrná - jak import do EKONOMa (jak je již výše zmíněno), tak ale i export libovolných tabulek z EKONOMa do souborů různých struktur. Po dobu spuštění této úlohy nesmí být aktivní žádná další úloha EKONOM.

 

Import do EKONOMa z externích souborů: Po této volbě vybereme typ přenosu, což znamená v jaké struktuře dat má být externí soubor, který chceme do ekonoma načíst. Buď je v univerzální podobě ".DBF" nebo v současné době se stále více rozvíjející ".XML" formě. Formát DBF lze obvykle z běžných systémů vygenerovat bez problémů (včetně .XLS), modernější systémy pro změnu poskytují formu ".XML". Druhým krokem je zadat cestu (najít na disku) uvedený externí soubor (Zdroj), což pro zručného uživatele nebude problém. Dalším krokem je zvolit správný Cílový soubor (tabulka EKONOMa). U běžných názvů typu "adresy, strediska, katalog" atd je to jednoduché, u jiných vyžaduje obsluha přece jen nějaké zkušenosti s podobnými úlohami.

Jestliže máme vše správně zadáno, přistoupíme k předposlednímu kroku a tím je párování polí mezi cílovou a zdrojovou tabulkou (formulář "Struktura přenosové tabulky"). Názvy datových polí mohou být stručné a strohé a zde se již bez zkušeností s datovými operacemi neobejdeme. Především se musíme snažit "propárovat" pole v kolonce unikát označené jako "ANO" - je to jednoznačný evidenční klíč a bez přiřazení pole ze zdrojového souboru (volbou hodnoty z comboboxu ve sloupci "Volba pole (nebo zadání hodnoty)"), které mu odpovídá bychom nikdy import nemohli provést. (Takovými poli jsou např."Doklad, ICO" apod, ne všechny tabulky EKONOM však unikátní pole mají). Takovým způsobem přiřadíme i ostaní pole, u nichž jsme si jisti jednoznačnou (nebo alespoň "blízkou") totožností. Hodnota pole může být zadána i ručně jako konstanta (lze použít např. pro výchozí nastavení splatnosti v adresách). Není-li typ výchozího a cílového pole shodný, systém se pokusí je převést hodnotu do formátu cílového pole. (např. PSČ u adres ze znakového na číselné) (Složitosti mohou vzniknout u relačních tabulek Záhlaví/Položky, kde je samozřejmě nutné provást postupně přenos do obou tabulek). Připravenou přenosovou strukturu lze uložit do archivu nebo naopak lze načíst již dříve používanou přenosovou strukturu z archivu - a případně lze ještě upřesnit či změnit některé vazby mezi zdrojovými a cílovými poli souborů (Pamatuje se a načítá se vždy poslední uložená k danému souboru).

Posledním krokem je samotný převod (přenos), nejprve se nám nabídne přehled záznamů připravených k importu, který je možný ještě ručně upravovat (po shlédnutí takto připravených dat se ještě můžeme vrátit a aktualizovat obsah struktury přenosové tabulky, změnit volby pole, případně přidat další - s touto volbou se nabídne vytvoření archivní kopie tohoto pracovního souboru (Archivní kopie může být užitečná i pro další dávkové úpravy (pomocí příkazového řádku vfp) a může poté posloužit jako nový zdroj pro přenos upravených dat, nespornou výhodou je, že má již strukturu cílového souboru EKONOM)). Je-li přenos (import) úspěšně dokončen, můžeme zvolit k přenosu další soubor, případně ukončit tuto úlohu a zkontrolovat (již v EKONOMu) věrohodnost přenesených dat.

Pro zkušenější uživatele není bez zajímavosti, že lze samozřejmě kombinovat import dat z externích systémů s následným importem dat mezi firmami EKONOMa, čímž můžeme přeneseně dosáhnout např.doplnění dat za určité období z externího systému.

 

Export dat z EKONOMa do externích souborů: Postup je mnohem jednodušší, než v prvním případě, stačí si zvolit vhodný typ přenosu (zde je výběr rozmanitější), zdrojový soubor EKONOMa a adresář, kam budeme exportovaný soubor (soubory) ukládat. (Neměl by tím být žádný z adresářů uvnitř EKONOMa, ale nějaký adresář vytvořený mimo pouze pro tento účel)

 

Pozn: Obsah zdrojového souboru souboru si lze vždy před zahájením přenosu (import/export) ještě prohlédnout.

Created with Help+Manual 8 and styled with Premium Pack Version 4 © by EC Software