Please enable JavaScript to view this site.

Ekonom help

Modul Internetový obchod (I-Obchod) umožňuje nabízet vaše zboží na internetové stránce, která Vám bude pronajata k užívání. Zboží, které se ve vašem I-Obchodě chcete nabízet, exportujete přímo z katalogu EKONOMa (aktuální firmy, kterou budete pro účely internetového obchodu využívat). Z EKONOMa lze exportovat i seznam zákazníků, skladové stavy a obrázky (fotografie) zboží. Naopak zpět do aktuální firmy EKONOMa lze z www importovat seznam nových objednávek, z nichž lze již velmi snadno generovat skladové výdejky a následně faktury (nebo faktury přímo).

V současnosti máme náš systém kompatibilní s e-shopy EKONOM a WEBAREAL, v blízké budoucnosti připravujeme propojení na další e-shopy.  Přístupné e-shopy si můžete bezplatně vyzkoušet po dobu několika týdnů (viz.podmínky při zřizování e-shopu). V případě, že si chcete vyzkoušet i přenosy s programem EKONOM, je možné požádat distributora o poskytnutí měsíčního aktivačního klíče. Úvodní informaci o I-Obchodu EK0NOM získáte na http://www.i-ekonom.cz/www/ , aktivaci provedete na http://www.ekonomshop.cz/ , e-shop WEBAREAL založíte na www.webareal.cz .

Co potřebujete - jako zájemci o internetový obchod (k pořízení takové služby pro rutinní provoz).

V objednávce z programu EKONOM nebo na objednávce www.ekonom-system.cz stačí vybrat tento modul (zaškrtnout) a po úhradě zaslané faktury obdržíte aktivační klíč, který Vám uvolní I-Obchod komunikaci. Podmínkou pro dokoupení tohoto modulu je aktuální verze EKONOM, která obsahuje modul Fakturace).

Po prvotní aktivaci I-obchodu obdržíte informaci o zřízení e-shopu s potvrzením a přístupovými údaji pro normální provoz a provoz admin. Na základě tohoto sdělení se přihlásíte do režimu admin Vašeho I-Obchodu jako správce-provozovatel a můžete si jej nakonfigurovat (Volba “Nastavení” v administraci Vašeho I-Obchodu) podle vlastních představ a provést výchozí naplnění údaji z EKONOMa (viz dále).

Pozn: Podrobný popis nastavení - administrace I-Obchodu je uveden samostatně pod volbou “Nápověda” v administraci Vašeho I-Obchodu)

http://www.ekonomshop.cz/

Budete-li mít I-obchod naplněn zbožím z EKONOMa, můžete očekávat první zákazníky a první objednávky. Odkazem na Váš I-Obchod, který můžete umístit např.na www stránky Vaší firmy, případně jinak o něm informovat Vaše zákazníky resp. dávat ve známost široké veřejnosti) vstoupí zákazníci do Vašeho I-Obchodu, kde si mohou vybrat a objednat vámi nabízené zboží. Zákazníci mohou pocházet z Vaší evidence v adresáři EKONOM a po přenosu dat z EKONOMa (viz dále) jim můžete sdělit údaje pro přihlášení nebo se mohou přímo přihlásit resp. registrovat jako noví uživatelé-zákazníci přímo ve Vašem I-Obchodě.

Odeslání dat z EKONOMa do I-Obchodu

Prvotní naplnění Vašeho I-Obchodu údaji z EKONOMa (zboží z katalogu atd.): V horním menu firmy určené pro evidenci I-Obchodu zvolíte: Ostatní/Údržba/Internetový obchod (Při prvním spuštění je nutno vyčkat několik málo okamžiků na vytvoření příslušných datových struktur pro I-Obchod - proběhne automaticky). Poté se nabídne formulář "Internetový obchod". Zde mějme na zřeteli, že v I-Obchodě má smysl prezentovat řádově max.několik stovek položek zboží – větší množství se jednak těžko aktualizuje - udržuje a jednak může komplikovat i orientaci zákazníka při objednávání zboží. (Jestliže si nejsme jisti správným výběru pro export dat, lze si v multiverzi vytvořit spec.firmu pro Export do I-Obchodu, v níž budeme evidovat již redukovaný katalog a adresář, přičemž zpětný import objednávek lze provést do libovolné jiné firmy). Patříme-li mezi zkušenější uživatele nebo máme-li v katalogu menší množství položek (od každé evidence může být v exportu max 1500 položek, s tím, že celkový zazipovaný soubor může mít max 4Mb – přenos lze však provádět - postupně (opakovaně) tj.po dávkách-doplňkově - standarní omezení je max. 1500 položek zboží v I-Obchodě), doporučujeme následující nastavení – postup:

Pozn: od verze 2013/12 je možné zvolit neomezený objem přenášených dat (pro uživatele jiných e-shopů, než v seznamu uvádíme (t.j.e-shopů "šitých na míru") - nebo jestliže si obecně nejsme jisti, to znamená dohodnout se se správcem e-shopu na možnost neomezeného přenosu - týká se exportu zboží a obrázků, s importem objednávek problémy nevznikají)

Postup při omezeném přenosu:

1.Varianta s katalogem a adresářem s max. několika stovkami záznamů:

2.Příznak zaškrtnutí (tj. "fajfka") u “Katalog” (zboží v katalogu), “Adresář” (adresář zákazníků), “Skupiny zboží” (zboží rozdělené do skupin – jednoznačně doporučujeme pro snažší rozlišení a orientaci – zadává se v položkách katalogu ) Dále lze zaškrtnout i “Množství na skladě” (v případě, že chceme zákazníka informovat o zboží na výchozím skladě č.1) a “Obrázky (fotografie zboží)” (chceme-li zákazníkovi prezentovat fotografie zboží – jedna fotografie by neměla být větší než 40kb – podrobnější popis problematiky fotografií viz níže). Ostatní pole zůstanou nezaškrtnuta (resp. prázdná).

3.V případě, že máme větší množství dat, lze provést jejich odselektování (předfiltrováním) nebo postupné odesílání:

Nejprve z exportu vyřadíme obrázky a množství na skladě (lze poslat samostaně v dalším exportu), zaškrtneme (“zafajfkujeme”) volbu “Filtrovaný export” a zvolíme kritéria pro přenos. U katalogu lze provést export pro určitou skupinu zboží, z adresáře lze odeslat pouze označené záznamy. Případné kritérium katal.čísla Od-Do je společné pro katalog, množství na skladě a obrázky (máme-li tyto evidence zaškrtnuty).

Pozn: Evidence “Katalog”, “Adresář”, “Množství na skladě”, “Obrázky”, “Synchronizace zrušených dat” i “Skupiny” lze též posílat (exportovat) samostatně. Existující záznamy těchto evidencí budou aktualizovány, neexistující doplněny. Tímto způsobem lze doplňovat i nové skupiny zboží, adresy atd...

V případě neomezeného přenosu doporučujeme i tak pečlivě selektovat katalogové položky, abyste si neudělali zbytečný chaos na e-shopu.

Takto máme připravena kriteria pro zazipování dat (vytvoření souboru export.zip). Soubor export.zip vytvoříme stisknutím tlačítka “Export”. (V případě, že soubor export.zip nebude vytvořen, musíme změnit kriteria a provést selektivní výběr nebo postupný přenos.) V případě zprávy o tom, že byl soubor export.zip úspěšně vytvořen, můžeme přejít k poslednímu kroku, kterým je odeslání do Vašeho I-Obchodu. Spustíme režim admin a zde zvolíme volbu “Načtení dat”, kde tlačítkem procházet vyhledáme právě vytvořený soubor export.zip na našem PC (implicitně v adresáři) ekonom.win/iobchod/číslo firmy/export/ kde číslo firmyje číslo aktuální firmy (v seznamu firem) EKONOMa např,1,2,15..aj. Po provedení exportu lze v nastavení I-Obchodu prezentaci zboží na www upravit a zkontrolovat (vyexportované údaje lze v nastavení režimu admin vymazat a přenos opakovat). Poté - je-li nutno můžeme na www poslat další exportní dávku např.obrázky.

Průběžná aktualizace I-Obchodu údaji z EKONOMa: Zaškrtnete volbu “Pouze aktualizační export” a zkontrolujete správnost časového období pro aktualizaci dat. V takovém případě proběhne export a následná aktualizace pouze těch záznamů, u nichž proběhla oprava v EKONOMu během zvoleného období (týká se zaškrtnutých záznamů). Takto stačí aktualizovat údaje např. po změně cen, chceme-li však na www aktualizovat skladové stavy, doporučujeme toto provádět každý den.

Pozn: Aktualizační export se týká všech zaškrtnutých evidencí (s vyjímkou obrázků) a lze kombinovat s Filtrovaným exportem. Zvláštní roli hraje volba “Synchronizace zrušených dat”, která zajistí vymazání v I-Obchodě těch údajů, které byly v daném období v vymazány v EKONOMu.

Vytvoření souboru export.zip a odeslání do I-Obchodu probíhá naprosto shodně jako ve výšeuvedeném případě.

Prezentace cen v I-Obchodě: Před exportem si lze zvolit cenu, která bude u všech položek prezentována jako prodejní cena (výhodná - zpravidla po slevě pro I-Obchod) a cenu informativní - srovnávací tj.cenu, která bude odpovídat např. běžné (vyšší) ceně v kamenném obchodě.

Nebude-li žádná cenová hladina zvolena, bude prezentována pouze cena hlavní.

Pozn: Ceny v I-obchodě jsou pro všechny přihlášené zákazníky shodné (a odpovídají zmíněným cenovým úrovním). Individuální (dodatečné) slevy lze zákazníkům poskytnou po promítnutí (importu) objednávek do EKONOMa

Odeslání dat z  I-Obchodu do EKONOMa

Provádí se v režimu admin volbou “Odeslání dat”, kdy soubor import.zip (který obsahuje objednávky, doplněné a aktualizované adresy) odešleme (umístíme – volba “Uložit”) na PC do adresáře (implicitně vyhledáme) ekonom.win/iobchod/číslo firmy/import/

Poté tlačítkem “Import dat” na formuláři Internetový obchod (týž formulář jako provádíme “Export dat”) provedeme doplnění zvolených evidencí zaškrtnutých ve “Volbě Importu” (doporučujeme odzkoušet nejprve na objednávkách). Nastavení importu a samotný Import (doplnění objednávek) do aktuální firmy EKONOMa proběhne automaticky.

Ostatní: K provozu I-Obchodu potřebujete samozřejmě internetové připojení, které by Vám pro účely I-Obchodu mělo zabezpečit bezproblémový (a rychlý) přenos několika MB dat denně.

Nejsme-li si jisti správným postupem, nastavením nebo volbami, doporučujeme (při prvních pokusech - zejména před importem) provádět zálohu dat nebo funkce I-obchodu vyzkoušet v kopii firmy (nutno mít multiverzi)

Číselná řada “OPI” je rezervována pro číslování objednávek z I-Obchodu a nedoporučujeme tuto řadu používat pro ruční zadávání objednávek do EKONOMa. Obdobně pro ruční zadávání v EKONOMu nových zákazníků do adresáře bez IČ nedoporučujeme zadávat identifikaci začínající N5,N6,N7,N8,N9, která je vyhrazena pro zadávání a registraci nových zákazníků (bez IČ) na www přímo do I-Obchodu.

Prezentace obrázků: Obrázky lze nejen zobrazovat a tisknout v katalogu, ale je možno exportovat a prezentovat je v I-Obchodě. Abychom takovým způsobem mohli s obrázky pracovat, vytvoříme v adresáři ekonom.win (implicitně) podadresář obrazky (pozor bez diakritiky) a v něm podadresář s číslem firmy, u níž chci u katalogu (či v I-Obchodě) prezentovat obrázky – fotografie výrobků. Do tohoto podadresáře umístíme jednotlivé soubory s názvem tvořeným katal.číslem a příponou jpg. Tzn, máme-li např. ve firmě č.4 obrázky u dvou položek s číslem 001 a KOLOX56, pak k zobrazení v položce katalogu (případně k přenosu do I-obchodu) budou v adresáři /ekonom.win/obrazky/4/ dva soubory 001.jpg a KOLOX56.jpg (najedeme-li v EKONOMu – firma 4 na položku 001 a zvolíme “Opravit”, objeví se na záložce Obrázek jpg). Nyní je možné po dohodě s programátory e-shopu dohodnout hromadný přenos přenos obrázků samostatně mimo interface EKONOMa, přidružení pak probíhá v režimu admin ručně. Případně je možné v e-shopu si pro obrázek k položce "sáhnout" na PC a k jednomu produktu přiřadit více obrázků.

Rady:

? Co dělat když ?

Po exportu dat se v I-obchodu neobjevují obrázky?

Zkuste v nastavení režimu admin zkontrolovat v “Základním nastavení” příznak “Obrázky v katalogu”, případně nastavení obrázků k produktům.

Doplnil jsem do katalogu nové zboží v nové skupině, jak nejlépe zvolit kritéria pro export?

Zaškrtněte katalog, Filtrovaný export, zadejte novou skupinu a zaškrtněte skupiny (ostatní evidence budou nezaškrtnuté) – takto se vyexportují pouze položky katalogu v nové skupině

Mám nové obrázky zboží jak je můžu doexportovat na www?

Doporučujeme postupně zaškrtnutím volby “Obrázky”, “Filtrovaný přenos” a nastavit kriteria od-do katal.čísla (zadat rozumný rozsah), provedeme export do I-Obchodu (vytvoření export.zip a v režimu admin provedeme "Načtení dat". Máme-li v adresáři obrazky obrázků málo, lze je přenest najednou (bez zadání filtru)

Snažím se poprvé přihlásit v režimu admin do nastavení mého I-Obchodu a i když zadávám správné údaje, přihlášení neproběhne?

Zkontrolujte ve Vašem prohlížeči Internet Explorer nastavení úrovně utajení (volba Nástroje/Možnosti Internetu/Osobní údaje) máte-li nastavenu Nejvyšší (implicitně bývá Střední), prokonzultujte se správcem Vašeho HW možnost a bezpečnost snížení této úrovně na nižší stupeň.

Po kliknutí na jakýkoli www odkaz např. I-obchodu se objeví “Stránku nelze zobrazit”?

Klikněte na tlačítko “Aktualizovat” nebo v menu www odkazu zvolte Zobrazit/Aktualizovat a nebo stiskněte klávesu “F5”

Jak provedu rozčlenění produktů do kategorií a skupin?

V případě e-shop EKONOM se začlenění skupin do kategorií provádí v admin e-shopu ručně, jinak se přiřazení provede automaticky. Příslušnost produkru ke skupině se nastavuje v položce katalogu, příslušnost skupin ke kategorii se nastaví v seznamu skupin.

Při importu objednávek mně program hlásí nekompatibilní údaje, jak to potlačit?

"Zafajfkněte" volbu "Import přímo do XML" veškeré problémy s kompatibilitou přenosu budou vyřešeny

Pozn: Ceny modulu I-obchod a souvisejících služeb jsou aktuálně uvedeny na www každého z e-shopů, změna cen uvedených modulů a služeb vyhrazena, sledujte průběžně novinky na našich www.

Created with Help+Manual 8 and styled with Premium Pack Version 4 © by EC Software