Komunikace EKONOM s registračními pokladnami „EURO“
EKONOM (od verze 2006/09) obsahuje interface pro dávkovou komunikaci (oboustranné přenosy dat) mezi programem EKONOM a pokladnami EURO. Jedná se o přenos karet (načtení tzv PLU) z EKONOMa do pokladny a přenos prodejních údajů (prodejek) z pokladny do skladových dokladů EKONOM.
Pro komunikaci s pokladnou je potřebné z www stránek výrobců EUROPOKLADEN http://www.elcom.sk/cz/okna/e-2000acz.htm stáhnout a nainstalovat podpůrný program euro2a a též soubory comm2a.exe a comm32.dll (případně comm32CZ.dll – tato knihovna není povinná). Zatímco euro2a se instaluje, soubory comm* se pouze umísťují (kopírují) rozbalené (rozzipované) do rootu programu ekonom.win.
(Podpůrné programy poskytované výrobci zatím nejsou součástí instalace EKONOM, jelikož v nich stále dochází ke změnám a opravám a uživatel má při stažení z uvedených www tak vždy možnost získat potřebnou aktuální verzi (resp.doplněnou např. o komunikaci s novým typem pokladny). Navíc by se setup.exe pro EKONOM objemově zbytečně rozrostl i pro drtivou většinu uživatelů, kteří modul komunikace nevyužijí). V případě problémů s instalací resp. s výchozím nastavením pokladny se obraťte na autorizované servisní středisko (zpravidla doporučí prodejce pokladny), jehož certifikovaní technici mají s těmito programy výrobců pokladen dostatečnou zkušenost.
Přenos se uskutečňuje ve dvou fázích
1. Přenos dat do pokladny 2.Načítání prodejů do EKONOMa
1. Přenos dat do pokladny
1.1. Nastavení pokladny – záhlaví, logo, daň.skupiny, prodejci atd. (doporučujeme prostřednictvím programu euro2a, který obsahuje pro tyto účely několik desítek funkcí) – jednorázová záležitost
Pozn: Příznaky elektronického žurnálu (doporučujeme před odesláním = konfigurací pokladny zatrhnout všechny volby „uchovávat údaje“)
1.2. naplnění pokladny vybranými skladovými kartami (PLU). Volba v EKONOMu Skladové karty/Ostatní/Autodetekce pokladny, Export položek PLU
„Autodetekce“ pokladny Vám přesně určí typ a kódované číslo pokladny a nabídne automatické nastavení parametrů (lze však nastavit i ručně). Zároveň vyčte nastavené hodnoty z pokladny (DPH, jednotky …), z nichž je nejdůležitější tabulka úrovní DPH – podle níž se pak synchronizují údaje vycházející ze skladových karet, které se exportují do pokladny (Tlačítko „Export“)
Položky, které se exportují musí mít číselný kód (klíč) v maximálním rozsahu daném vlastnostmi tiskárny. (např. 0001-2000) – lze exportovat pouze část (tj. předfiltrované položky). Nejste-li si jisti správností nastavených parametrů, doporučujeme ponechat defaultní hodnoty a měnit pouze prodejní „cenu“, příp. sklad (používáte-li více skladů)
Provedeme-li export vícekrát, aktualizují se exportované položky v pokladně podle posledních údajů. Export (volba „Zpracování souboru“) se provádí buď přímo do pokladny prostřednictvím knihovny comm2a automaticky (doporučujeme) nebo lze soubor vyexportovat pro další úpravu programem euro2a a teprve poté odeslat z programu euro2a do pokladny (určeno pro pokročilé uživatele)
Po absolvování denních (směnných) prodejů prostřednictvím pokladny (návod k obsluze pokladny je součástí vybavení pokladny) se přechází ke druhému kroku
2.Načítání prodejů do EKONOMa
2.1. Načítání prodejů se provádí ve skladových dokladech (zpravidla na konci směny), kdy na roletce zvolíte „prodejka“. Tím založíte výchozí hodnoty pro prodejku, přejdete do volby „Položky“ a tam na roletce zvolíte „Externí pokladna“. Po kontrole nastavení parametrů (volba pokladny atd. – mělo by odpovídat údajům z autodetekce) zvolíte přenos „Importovat“ programem comm2a (doporučujeme – jedná se o přímý přenos).
Zde mějte na paměti to, že prodeje položek, které se v EKONOMu nenachází, se do importované prodejky nezahrnou (na konci přenosu vyjíždí protokol těchto nezaúčtovaných položek). Chcete-li používat prodej „volných položek“ (mimo předdefinovaný rozsah PLU) nebo „uskupení“ , je nutné mít tyto položky (klíče) nadefinované např. jako službové v EKONOMU ještě před importem nových prodejních údajů. Zároveň nedoporučujeme používat klíče se stejnou matematickou hodnotou (tzn: v případě komunikace s pokladnou se jeví jako duplicitní (shodné) např. položky s kódem 1,01,001,0001 vyhodnotí program pouze jako 1)
Pro začínající uživatele doporučujeme nejprve vyzkoušet programem comm2a pouze přímé načtení prodejních údajů („X“ uzávěrka), zkontrolovat přenesená prodejní data atd.(vygenerují se položky prodejky) – v případě, je-li vše v pořádku, tuto pracovní prodejku vymažte a přidání prodejky opakujte – nyní však před novým (ostrým) přenosem označte „Načtení prodejních dat i Žurnálu“ včetně uzávěrek „X“ a „Z“ (uzavře prodejní den a vymaže přenesené (staré) prodeje v pokladně, aby se do příští dávky generovaly pouze následující nové prodeje) – všechna 4políčka jsou označena („zafajfknuta“) - a proveďte nový import dat. (Takto správně vygenerovanou prodejku již samozřejmě uložte). Stažená importní data i žurnál (historie prodejů) se ukládají a zůstávají uchovány na disku PC (soubory jsou vzájemně rozlišeny kódem pokladny, kódem operace, datem+časem a číslem portu např:25_160_20060829111428_COM1_1.txt).
Druhou možností je načtení programem euro2a (pro pokročilé - musí se provést nejprve načtení prodejů programem euro2a, převést do formátu csv (volba Zprávy/Přečtení prodejních údajů pro PC + volba Soubor/Export tabulky do CSV a totéž Přečtení textového žurnálu) a poté tento soubor s označením data a času (například „Přečtení prodejních údajů pro PC (20.5.2007 17-05-34).csv“ ) vyhledat v cestě a teprve pak „Importovat“ poté se musí vymazat žurnál, aby se pro příští přenos generovali pouze další nově uskutečněné prodeje)
Resumé:
Komunikace byla úspěšně testována pro pokladny EURO 2000 TE ALPHA a EURO 500 TE HANDY, které také doporučujeme k provozu. Program umí komunikovat i s větším počtem současně připojených pokladen (rozlišeno COM portem a kódem pokladny), autodetekce však bohužel identifikuje pouze první z nich, nastavení dalších je nutné provádět ručně. Ke komunikaci lze použít i USB port (existuje HW převodník USB-sériový konekt.), který však není tak spolehlivý jako přímé sériové propojení. Co se týká připojení externích periferií (například čtečka čárového kódu obecně by měla vyhovovat čtečka připojitelná přes RS232, přesto doporučujeme kompatibilitu zařízení nejprve ověřit případně zakoupit též u prodejce pokladny – měla by)
Příklady prodeje prostřednictvím EUROPOKLADNY (zadáním PLU) s možností zadávání množství a změny ceny
1. prodej 1 ks zboží č.10 (PLU=10) za výchozí cenu (cena se po zadání PLU načte automaticky)
„10“ „PLU“
2. prodej více kusů =5ks za výchozí cenu
„5“ „x“(x v kroužku – tlačítko s názvem čas) „10“ „PLU“
3. prodej více kusů =5ks za změněnou cenu =45.50
„5“ „x“(x v kroužku – tlačítko s názvem čas) „45.50“ „jPLU“ (tlačítko s názvem jiná cena) „10“ „PLU“
Ostatní:
Tlačítkem „MS“(zobrazíte mezisoučet) a tlačítkem „CELKEM“(HOTOVOST) uzavřete prodej pro daného zákazníka
Tlačítko „STORNO“ (zpětná šipka) stornuje poslední položku prodejky (týž záznam s mínusem)
Tlačítko „RF“ (REFUND) stisknuté před zadáním položky zaznamená s mínusem libovolnou položku (vrácení hotovosti z pokladny)
Uvedené příklady práce s pokladnou slouží pouze pro výchozí orientaci, podrobný popis obsluhy pokladny najdete v příručce výrobce.