Vyhledávání

Aktualita

EET - Elektronická Evidence Tržeb - oznamovací a informační povinnost.

Kromě technického zázemí, které souvisí s e-tržbami, by se měli podnikatelé připravit také na oznamovací a informační povinnost.

V rámci oznamovací povinnosti je podnikatel povinen nahlásit správci daně všechny své provozovny, ve kterých přijímá evidované tržby, včetně internetových stránek, prostřednictvím nichž evidované tržby také přijímá. Oproti oznamovací povinnosti, která je stanovena vůči správci daně, je informační povinnost zohledňována především ve vztahu k zákazníkovi.
Obsah na informačním oznámení je dvojího druhu. Záleží na tom, jestli podnikatel provádí tržby v běžném nebo zjednodušeném režimu. Zjednodušený režim se týká podnikatelů, kteří nemají stálé připojení k internetu a mají tedy schválenu výjimku od Finanční správy. Obsah informačního oznámení pro oba případy je přímo nařízen zákonem.

Oznamovací povinnost - vůči správci daně

Podnikatel je povinen správci daně nahlásit všechny provozovny, v nichž se přijímají evidované tržby, včetně internetových stránek, prostřednictvím kterých se evidované tržby rovněž přijímají.

Informační povinnost - vůči zákazníkovi

Podnikatel je povinen uvádět na místě, kde se provádějí evidované tržby, informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné. U tržeb evidovaných na internetu, je nutné toto informační oznámení také umístit na web.

Obsahem informačního oznámení je text ve znění:

  • „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“  eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.
     
  • „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů.“ eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby ve zjednodušeném režimu.
     

 

 

Zpět na přehled...