Vyhledávání

Aktualita

Změna Reverse Charge od 1.4.2015 - účetní programy.

Obchodníci by neměli při platbách daně z přidané hodnoty (DPH) zapomenout na rozšíření tzv. systému reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti z dodavatele na toho, kdo nakupuje zboží či využívá služby. Od 1. dubna 2015 se režim rozšířil o celou řadu položek včetně běžného spotřebního zboží.
 

Novela zákona o DPH (zákon č.360/2014 Sb.) mimo jiné upravuje rozsah komodit, na které se vztahuje režim přenesení daňové povinnosti podle § 92a zákona o DPH.

Od 1. dubna letošního roku se díky novele zákona o DPH uplatňuje reverse charge například i při dodání mobilních telefonů, notebooků, herních konzolí či tabletů.

Dalším zbožím, na které se režim přenesení daňové povinnosti nově vztahuje, jsou některé kovy a drahé kovy a také vybrané obiloviny a technické plodiny včetně olejnatých semen a cukrové řepy, s tím, že u cukrovky začne platit až od 1. září.

Režim by se měl rozšiřovat na další zboží a služby i v příštích letech. Vláda zatím rozhodla o tom, že od ledna 2016 se bude týkat dodání nemovité věci plátci DPH.

Režim přenesení daňové povinnosti se použije u zdanitelného plnění, kterým je dodání vybraného zboží (výčet viz níže), pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100.000 Kč, a to s účinností od 1. 4. 2015.

Zpět na přehled...